Wagi hybrydowe

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć
Istniejące sprawne wagi mechaniczne samochodowe (lub kolejowe) można poddać hybrydyzacji - elektronizacji. Proces ten polega na zastąpieniu mechanicznego wagowskazu elektronicznym układem pomiarowym.
Przy hybrydyzacji wagi mechanicznej wykorzystuje się istniejące urządzenie wagowe z wszystkimi elementami przeniesienia obciążenia. Przetwornik tensometryczny montowany jest za pomocą elementów konstrukcyjnych w cięgno zdawcze.

Ważenie masy odbywa się poprzez pomiar siły przekazywanej przez układ mechaniczny wagi na czujnik tensometryczny. Następnie sygnał pomiarowy z czujnika przesyłany jest do indykatora umożliwiającego cyfrowy odczyt wyniku ważenia na wyświetlaczu.

Wyposażenie miernika w złącze RS 232 lub RS 485 pozwala na podłączenie komputera, drukarki lub dodatkowego zewnętrznego wyświetlacza.
Wzbogacenie zestawu o typowy komputer PC wraz z odpowiednim oprogramowaniem użytkowym pozwoli na stworzenie bazy danych dotyczących produktów, obsługiwanych dostawców lub odbiorców oraz dokonanych ważeniach z możliwością bilansowania za dowolnie wybrany okres czasu.